star

Additional Recipe Info

Last year, when I bought them from my local Asian market, the price was 3.59 per lb, and now it is 4.99 USD. It doesn’t look that much but it is almost a 40% increase. I am shocked by the inflation, so I decided to show you how to make it at home. We gonna calculate how much cheaper and discuss if it is worth the labor.

Back to blog

4 comments

Love your recipes and videos!! I will definitely try it but will be using my old Italian manual pasta maker. Wish me a luck!

Nadeshiko14

Love your recipes and videos!! I will definitely try it but will be using my old Italian manual pasta maker. Wish me a luck!

Nadeshiko14

Perfect recipe and I love the tips!!!! Thank You!

Laurie

Hi Mandy
I like your videos, I am going culinary school، I hope I can graduate and have food truck
Specialize in Chinese food!! Any advice for me please?

Future chef

Leave a comment